SS Uudised
21.07.2013

Pakri saarel taktikaõppus 20.-21.juulil 2013

20.-21.juuli nädalavahetusel toimus Põhja kompanii õppus Väike Pakri saarel.
Pakrile viis Mereväe laev Ristna kahes grupis.

Õppuse laiem eesmärk oli tutvuda strateegiliselt olulise Väike Pakri saarega. Alaeesmärgid olid harjutada jao taktikat ning Pakri pankrannikul laskumist (köieharjutus). Kohe alguses tuleb öelda, et kavandatud rahuliku õppuse asemel kujunes tegevus parajaks treeninglaagriks. Esimene päev lõppes paljudele kell 1 öösel. Pühapäeval alustati juba kell 6. Palju tuli pahmata läbi kõrge rohu ja võsa.
 

Kpr S.I. ütles tabavalt, et 2 päevaga käis ta maha 30km ja esmakordselt pärast sissikursust tekkisid jalgadele villid. Õpiti väikeüksuse taktikat ja orienteerumist, samuti oli töös köiekoolituse punkt.
Mida edaspidi arendada:
1. Vähem ülesandeid. Piisab kui grupp jagada kaheks ja näiteks 1.grupp teeb terve päeva köieharjutust  ja 2.grupp  airsofti ja taktikat ning 2.päeval vahetada ülesanded gruppide vahel.
2. Edaspidi PKOMP õppustel teha ka varustuse õppusena, näiteks anda max kogus, mis lubatud dessandile kaasa+ jao ja rühma varustus. Üleliigne kola jääb baasi.
3. Edaspidi üheselt paika, kas on admin (õppimine) või taktikaline õppus. Vahepealset ei saa hästi teha.

Kokkuvõte läbi kpr S.I. silmade---
Kogunetud sai siis laupäeva hommikul kell 0715 nagu kord ja kohus.
Väljasõit  oli väikse viivitusega. Siis kui Mereväe baasi jõudsime oli autodelt varustuse maha laadimine ning kummipaatide ettevalmistamine.
Kui kummipaadid olid ettevalmistatud toimus laeva koormamine. Juba siis ma vaatasin, et kas tõesti kogu kola on vaja? Enamustel olid pakitud suured kotid ning need olid üsna rasked + nn tagala/üldvarustus. Laev liikus välja üsna täpselt – kell 10 kui õigesti mäletan ning reisi pikkus oli umbes 3 tundi.
Kartsime meeletut loksumist aga ei olnud hullu midagi. Laeva kokal oli veits paha olla, aga meie meeskond pidas ilusti vastu.
Pakri lähedal viskasime kummipaadid vette ning hakkasime kummipaate koormama.
Julgestusjagu koormas ühe parve koos isikliku varustusega ning hakkasime aerutama. Üsna raske oli see aerutamine vastu tuult ning kogu kolaga, aga kohale jõudsime. Pärast seda kui kõik kaldas hakkasime kogu kola rannast laagrisse vedama. Seda kola oli palju! Kokku tegin umbes 5-6 otsa.
Kola laagris, oli aeg hommiku/lõuna söögiks ja laagri ülessepanemise aeg.
Julgestusjagu otsustas ühehäälselt, et telki me ülesse ei pane. Kõik magavad telkmantlite all. Telkmantli laagri ülessepanek võttis kauem aega kui telkide panek, aga see eest olime paremini maskeerunud maastikuga (madalad ja puude varjus) ning teise päeva hommikul oli meie laager kiirelt koos ning valmis ära liikuma.
 


Pärast topot hakkasime orienteeruma. Oli selliseid koomilisi juhuseid..
Näide.. üsna hämar oli. Olime punkti lähedal. Küsisin raadiost, et mida me otsime (tuntavat maamärki). Öeldi meile, et kahe-harulist kaske. Selle peale  ütles n-srs P. „me oleme ju kaasikus?!?“ pika otsimise peale leidsime ülesse ikkagi. Orienteerumise punktid leidsime kõik ülesse ning andsime endast parima, et küsimustele vastatud saaks. Igas punktis olid 2-4 küsimust a la mis relvaga tegu (pilt) või mitu millimetrit. Esimesel päeval siis orienteerusime(3-4 punkti) ja saime koormarihmadest takistusrajal tegutseda. Julgestuses oldi tublid. Keegi ei kukkunud. Au ja kiitus! Ning airsofti OT koolitus. Airsoftini ise ei jõudnud kuna liiga hämar oli.
Teisel päeval tegime hommikusööki ja julgestus pakkis oma laagri kokku. Camo näkku ja objektile. Meil jäi viimasel päeval läbida airsoft ja köied. Airsoftiga taktikas saime instruktorilt kiita.
Pärast seda vut vut kiirelt köitesse. Seal nii kaua kui aega parjaks tegime, tegi n-srs P. ootajatele kiire med-kursuse. Iga üks pidi siduma ühe haava ja kumminukku elustama. Köied läksid väga kiiresti. Kuna aeg surus meeletult selga. Sõlmed käisid kiiresti ja ausalt jäi aega väheks.

Sellel õppusel mida õppida ja analüüsida.
1. Kui palju ikkagi vaja 36h õppuse jaoks isikliku varustust? Enamusel oli see raudselt ülekattega
2. Kui palju on vaja joogivett? Minul jäi 5L veest väheks. Kuidas ratsionaalselt kasutada vett ja vee keetmist? Kas on mõistlik keeta kateloki täis vett, teha oma söögid ära ja siis ülejääk ära visata?
3. Kas on vaja nii meeletu tempoga õppust, kus kõik käis kähku-kähku, meeletu
tempoga. Pigem teha vähem ja korralikult
4. Punktid oleksid võinud olla lühemate distantside peal
5. Airsoftis oleks teind nii, et rünnak.. tagasiside ja siis uus rünnak uute teadmistega
6. Köites rahulikult sõlmi nii, et iga üks saab mitu korda läbi teha ning „eksam“ oleks see, et neid ka reaalselt kasutanud
7. Kas üldvarustust on ikka nii palju vaja. Suvel telgid, küttepuud, ahjud?

Kpr S. I.,  jaoülem õppusel

Dessant jäi nagu poolikuks. Lihtsalt tulime randa ja hakkasime "pikniku pidama". Minu nägemuses oleks dessant võinud olla relvade ja vastutegevusega. Näiteks pooljagu vastutegevuseks ja kattetuli Ristna pealt. Maabudes oleks siis JTR-i julgestusjagu ja  1.JVR-i jagu teinud rühma rünnaku ja jäänud sillapead hoidma. Head küljed õppusel olid hea seltskond ja bibi alla magamine (seda tegin ka esimest korda). Polnud vaja tassida jaotelki ja kütta. Värske õhk oli ka koguaeg olemas. Kui inimesed ümberringi klappivad on ka kõige raskemad asjad kergemad.
Rms A.K.


Uudised