SS Uudised
25.11.2012

Põhja kompanii linnalahingu õppus 2012

Kogunesime Männiku tiirus ja kell 8.45 olid koondrühm masinatel ning valmis liikuma. Õppusel osales 40 kaitseliitlast Põhja komp-st. Saatsime välja luure-ettevalmistusgrupi (LEG) kpr S.I. juhtimisel.Õppus toimus Rummu endise vangla linnaku alal. Kohale jõudsime põhikolonniga kella 10 ajal ning LEG juhatas sissesõidutee meile kätte. Seejärel luurasime välja tugipunkti rühmale. Rühma majutuse rajasime ühte I korruse ruumi. Aknast tõstsime sisse suure katlaahju, millele oli PKOMP võitleja poolt valmistanud nurga all suitsutorud aknast suitsu väljaviimiseks. Kiled akendele ette, pingid ja lauad sisse, tuli ahjule alla, veepotid tulele ja oligi valmis õdus
tugipunkt. Järgmine õppus teeme ka pannkooke ahjupliidil. Lihtsalt saab rajada ka sauna, selleks vaid kerisekivid kaasa.


Samal ajal käis õppetegevus- liikumine hoonestatud alal ja majade hõivamine. Iga jao juures oli oma instruktor. Instruktoriteks olid missioonikogemustega kaitseväelased eesotsas v-vbl R.S-ga.
Õhtul harjutasime motoriseeritud kolonniga liikumist hoonete vahel. Nõmme Luurerühm tegi meile varitsusi ja meie puhastasime alasid. Hästi töötas taktika, et varitsuse alla sattunud jagu ei liigu, vaid seob vastase tulega.

Peale õhtusööki läks edasi tegevus juba Rummu alevikus. Laekus info, et vastase luure-diversioonigruppe on nähtud Rummu alevikus liikumas. Iga tunni kaupa käis 1 jagu tegemas patrulle Rummu alevikus. Enne patrulli tegid instruktorid kiire õppe, kuidas kahtlastele isikutele läheneda, et oleks võimalik kiirelt tuld avada ja tagada enda ohutus.
Päris raju hetk oli kui 2 väikebussi sõitsid Rummusse ja neilt jalastus 10 võitlejat Galilidega. Liikusime kahel pool teed, masinad tagapool. Kohaliku baari ees midagi hüüti, aga jagu liikus külmalt edasi. Peagi asus tegevusse ka vastane (Luurerühma võitlejad). PKOMP jagudel tuli kinni pidada diversante, seejuures kasutati tõmmitsaid.


Õhtul läksid tegevusse ka snaiprid, kes olid tõeliselt heaks üllatuseks. Mehed küsisid lahingülesannet ja said kaasa öövaatlusseadme ning raadiosaatjad, kaardid ja läksid välja luurama vastase laagrit. Selle nad ka leidsid ja eetrisse kõlas sosinal tekst: „Olen vastase telgist 30meetri kaugusel. Näen kuidas nad suitsu teevad. Mida teeme?“
Tuleviku jaoks tuleb enne lahingut paika panna, kas RÜ annab ise snaipritele ülesande või kasutab iga JÜ oma snaipripaari.
Ööbisime 2 jaoga hoones asuvas toas ja 1 jagu oli telgiga väljas.

25.nov hommikul tuli info, et vastast on liikumas nähtud. RÜ srs L. seadis kaitse üles. Väga hea lahendus oli RÜ poolt, et ta nummerdas linnakus olevad majad ja jagas selle kaardi ka JÜ-tele. Kuid majade numbreid oli kokku 12 ja lahingus läks natuke segaseks. Instruktorid soovitasid pärast, et lisaks majadele võiks nendega koos olevad lähialad nimetada sektoriteks. Näiteks A1, A2, A3. Ning kindlasti need alade jaotus selgitada ka reavõitlejatele.

Hommikused 2 esimest lahingut õnnestusid väga ilusti Jalaväerühma poolt vaadates. Vastane hõivas hoone ja JVR saatis rünnakule reservi ja surus vastase välja. 2.lahingus tegutses eriti kangelaslikult 3.jagu, kes hõivas võtmetähtsusega aherainekõrgendiku.


3.lahinguks aga muutis vastane taktikat. Nimelt hõivati võtmetähtsusega majas 2.korrus ja kui JVR ründas maja 1.korrust, siis võeti meie mehed puhtalt maha. Viimases hädas tuli meelde kasutada suitsugranaate ja suitsukatte all sai eemalduda. Enne 3.lahingut oli pikemalt ootamist ja oli tunda, et initsiatiiv hakkab kaduma. Selline aeg on mõistlik kasutada RÜ lahingplaani läbiharjutamiseks ja oma luurajate-snaipritega eesmise ala julgestamiseks/vaatlemiseks.

Lisaks tegi 1 vastase lahingpaar varjatud lähenemise meie kuulipilduja MG-3 paari poolt hoitud kõrgendikule ja võttis KP paari maha. Snaiprite tegevus oli kõigis 3-s lahingus tipptasemel. Nad tegutsesid positsioonidest kaugel ees ja andsid täpse kirjelduse kus vastane liigub.

Ja tuligi lõpurivistus, kus tehti kokkuvõtted, sõna said RÜ, JÜ-d ja vastane ning tegime õppuse ühispildi. Nõmme Luurerühma jaoks oli ka palju õppida, nagu nad ise ütlesid, et polegi viimastel aastatel eraldi linnalahingu õppust olnud.

Instruktorid rõhutasid veelkord:
1) kui on maastikul valitsev kõrgendik, siis tuleb seda iga hinna eest enda käes hoida, sest selle kaotamisel kaotate ka initsiatiivi.
2) Igaühe initsiatiiv on tähtis, sest hoonete vahel muutub olukord kiirelt ja iga võitleja peab JÜ-le infot andma ja võimalusi/ohte kirjeldama.
3) Kui on kasvõi natuke aega, siis harjutada jao/rühma lahingplaani.

Siis juba masinatel tagasi Männiku tiiru, relvade puhastamine ja tagastamine.

Uudised