SS Uudised
21.10.2012

Osalemine Eel-Erna vastutegevuses 19.-21. oktoober 2012

Minul algas siis „tööpäev“ reedel kell 3:30 kui hakkasin liikuma kodust Planku.
Kell 4 olime Plangus ja hakkasime varustust välja võtma. Kõik sujus seal hästi välja arvatud see, et üks kes pidi tulema, ei tulnud kohale ning ootasime mõtetult kaua seal.
Kella 5 ajal olime Allika talus kus oli Staap. Seal saime kiire briifi, et meie põhiülesane on võistlejad, kas kätte saada või kui kätte ei saa siis võimalikult kaugele metsa ajada.
Leiti veel, et mu auto ideaalselt sobib ühe vastutegevuse üksuse masinaks, seega mu auto sai kaunistuseks igale poole suured „F“ tähed.


Vastutegevus algas reede varahommikul kell 0530 esimesel positsioonil kui hakkasime positsioonidele liikuma nägime, kuidas esimesed võistkonnad vantsisid raudteel (meist ca 50m).. liikusime kohale ja nii kui avasime tule nii punt lendas laiali kahte lehte.. See oli meile küll üllatus, et juba näeme „vastast“ , peaksid olema küll puhanud ja värsked, et milleks tee peal juba liikuda.
Sealt liikusime kiirelt järgmisesse positsiooni kus siis õnnestus saada esimene „elu“ pilet.
Võistkond jälle liikus vabalt tee peal. 2 meest meist oli eespool ja teised 2 tagapool.. kui võistlejad olid meie vahel siis võtsime nad karpi. Toimus pikk vaidlus, et kas tegime õigesti jne kuid lõpuks ikkagi loovutati „elu“ kuna tingimused olid täidetud (olime 4 kesti, rakmed olid olemas ja nemad olid alla 25m kui me neid ründasime)

Edasine päev möödus rahulikult. Siiberdasime mitmete punktide vahel ning nägime kaugelt vastast ning saatsime nad veel kaugemale metsa. Ütleme, et täitsime ülessanet maksimaalselt.

Vahepeal kella 1800-0300 läksin linna (tööd oli vaja teha). Kuulsin, et saadi telgis rahulikult 4-5h magada ning oodati mind, et edasi madistada.

Laupäeva hommikul kell 4 algas siis meie grupi päev, kui uuesti võistlusalal olin. Esimene positsioon oli algselt plaanitud kella 0400-0800-ni.. Sellel ajal ühtegi kontakti ei olnud. Meil oli öövaatlusseade ning saime magada tunni kaupa kordamööda.
Pärast tuli välja, et kuskil kontrollpunktis läks midagi 3 tundi nihkesse.. seega sellel ajal ei saanudki kedagi tulla. Kuna oli nihe sees siis pikendati meie posti kuni kella 1600.. seega olime seal 12 tundi.
See post oli tegevuserohke alates kella 1200..

Post oli ideaalse kohapeal.. kuna ümberingi oli raba või jõgi või tihe võsa.. et mugavalt pääseks läbi ainult läbi meie posti.
Kuna 8 tundi olime väljas istunud ning oli märg ja külm, otsustasime viimased 4 tundi autos soojas olla.. siis see action pihta hakkaski.
Esimesed mehed jalutasid meie auto poole..(nad vist ei näinud ei „F“ tähte ega meid atuos) sest rahulikult liikusid mööda teed päris lähedale autole... Siis kui me järsku välja hüppasime hüüdega „Seis!“ (distants ca 15m) siis oli poistel paanika ja metsa nad kadusid.


Edasi tuli meil lõunasöök. Lõunatasime rahulikult (autol kapott toitu täis). Sööme rahulikult, kui näeme järgmist võistkonda.. nemad rahulikult tulid. Ühtegi metsa jooksmist ega miskit.. kaugelt juba hüüdsid, et annavad piletid.
Posid olid väsinud ning selleks ajaks olid nad läbi kõndinud ca 70km. Nad leidsid, et ala maastik nii piisavalt raske, et lihtsam ja mõistlikum oli loovutada piletid ja läbi kõndida.
Nii tegi ka järgmine võiskond... kokku saime 7 piletit
Kella 1530 ajal kui söök söödud istusime autosse. Kõht oli täis, auto soe.. tuli uni. Tukastasime korraks (nii 15min) kui järgmine võistkond koputas aknapeale „te olete surnud, 5 minutit ei tohi häiret anda“. Piinlik olukord, et post magas aga noh. 12 tundi siiski postil ning kokku suht vähese unega. Neil joppas said läbi posti ilma piletit loovutamata.
Kell 1600 tulime postilt ära. Õhtusöök ning briif õhtuseks-öiseks postideks (saime endale 4 posti).

Liikudes laagrist välja esimesele postile, siis tallinn-haapsalu mnt nägime võistlejaid tee peal vansimas. Otsustasime, et teeme vähe actionit. Auto tee äärde seisma. Hüppasime välja ja hakkasime taga ajama. 20 m metsa sees võistkond jäi seisma.. Mõtlesime juba et wau..see läks lihtsalt.. aaga võistkonna üks liige ütles, et meil ei ole rakmeid seljas, seega laske jalga... tõesti rakmeid seljas ei olnud (ei oodanud maantel kontakti).. rääkisime nendega ka paarsõna juttu... tuli välja, et nad on maha kõndinud ca 100km ja neil veel veerand trassi läbida, et jalad on nii läbi, et kas kõnnivad mööda teed või loobuvad. Soovisime neile edu ja jaksu ning läksime edasi esimesele postile.
Esimesel postil pidime olema kella 1800-2030. Post oli suht lähedal ühele üksikule eramajale. Parkisime auto ära ning ronisime võssi.
Selles postis kontakti ei olnud. Samas kui tagasi liikusime läks elu korraks põnevaks. Kui hakkasime autoga ära sõitma, sõitis sealt eramajast üks auto meile taha ning hakkas tuledega vilgutama... nu me siis jäime seisma. Autost hüppas välja 2 meest, ühel kurkikas käes! Tuli auto juurde ning küsis agressiivselt, et mida me seal põõsas passisime, et kes me sellised oleme? Panin salongi tule põlema (et näeks mis/kes autos on) ning ütlesin, et oleme Kaitseliidust! Siin Eel-erna õppuse üks post! Et meid siin palju. Siis rahunes maha ning soovis edu. (tõenäoliselt arvas, et me mingit pätipoisid nillimas nende vara).

Edasi olid rahulikult postil istumised.. mitte miskit eriti põnevat..
Meile lõppes eel-erna 3 tundi varem kuna meie viimased 2 posti olid korraldajate poolt valesti välja arvestatud ning need olid neutraalses alas.
Üritus oli põnev ja väsitav (sai offroadi sõita, paugutada, taga ajada, luurata jne)

Kokku sõitsin läbi sellel õppusel ca 500km
Kätte saime 9 piletit
Kontakt oli ca 10-12 korral
Magada sai ca 5-6 tundi

Kriitika poolepealt veel seda, et korraldajad oleksid võinud täpsemini juhendada - kasvõi paberid anda, et mida võime teha ja mida mitte... ning mis tingimused.
Oli olukordasi kus vaidlesime päris kaua... ning lõpuks me loobusime, kuna reegleid ei teadnud.
Muidu muud asjad sujusid hästi.
Vastutegevuse kohustuslik varustus oleks vast binokel ja öösel öövatlusseade. Teeb elu ikka hulka paremaks.

Lisan mõned pildid ka..
Öövatlus pildi kirjelduseks: väljas tegelikult ikka väga kottpime (kell 4 öösel) pilves.. Käe välja sirutasid siis seda enam ei näinud. See mis seal pildil erksalt helendab on muru sees olev kustuv koni! (kui hästi helendab juba vaikselt kustuv koni... et mis siis veel kui seda tõmmata)

tervitades

S.I. 

Uudised